Saturday, May 30, 2009

The Istanbul Saturday Market

-
Recycling + Old?

Too perfect! Age{ing} lends itself to reusing quite well. Inspired by oldies goodies, the entire line is created with vintage and old pieces this Saturday.There is really major summery goodness going on here, and the fact that everything is again so inexpensive only makes it all more difficult to resist:)


Let's see what's in store this Saturday.

Click over the photos for a larger view.
Daha iyi görsellik için fotoğrafların üstüne tıklayınız.
#1: Turkish Boutique

Would we like to have this Turkish craft magazine called "Anchor Butik" placing next to our coffee cup, and reading it with a pleasure on a Saturday afternoon in our garden? Um, Yes!

Totally 50-pages. Colorful. From my library. Full of stylish ideas from Turkish handiwork world, thoughtfully styled shots covered in main sections of embroidery, knitting, cross-stitching and kids; plus all detailed models enclosures inside. I bought it on Jan 2006, but still new like bought yesterday. I recommend this highly if you're interested in Turkish fine works, and you can't find easily any delightful magazine as rich as this one:)

2006 yılının Ocak ayında alıp zevkle okuduğum Anchor Butik adlı bu Türk Elişi periodik toplamda 50-sayfa olup, tümü renkli ve hoş fotoğraf çekimlerinden oluşuyor. Dün alınmış gibi yeni. Nakış, el örgü, etamin ve çocuk gibi bölümlerden oluşuyor, ve ilgili model detay ve çizimleri de ekte yeralıyor.

Price: $10 / 15TL
#2: From 1961's

Would we like to see these old Turkish coins making an unusual contribution for our collection, and becoming richer? Um, Yes!

Biggest to the smallest with their printed years come as:
5 Lira in 1974 - 2,5 Lira in 1961 - 1 Lira in 1965 - 50 Kuruş in 1972

Koleksiyonunuza 1961'lere dek uzanan bu Türk madeni paraları ile değer katabilir, daha zengin olabilirsiniz! Soldan sağa doğru basıldıkları yıl itibariyle:
5 Lira /1974 - 2,5 Lira /1961 - 1 Lira /1965 - 50 Kuruş /1972

Price: $200 / 310TL
#3: Valued Paper of Turkish Bank

Would we like to get this old 5 Lira -Turkish banknote of 1961's, and make a surprise for our kids' collection?
Um, Yes! Oh unforgettable memories they were! How I was going crazy when my Dad brings new addy for my collection.

Çocuklarınızın koleksiyonuna bu eski taa 1961'lerin 5 Liralık Türk banknotu ile katkıda bulunabilir, onu aniden sevindirebilirsiniz. Nasıl da unutulmaz anılardı onlar! Halen hatırlarım babamın bana yeni bir katkı getirmesini ve çılgınlar gibi sevindiğimi.

Price: $100 / 155TL#4: Copper Twins

Would we like to see these old two Ottoman-Turkish copper cups in our home? Um, Yes! In the past rich houses were using ceramic cups but average Turkish families were using these copper fine ornamented cups. They are genuine and made around 1960's. Since that day one of our traditions still alive: a single cup of coffee can create a friendship, and never forgettable.
Size: 21/2 X 31/2 in.

Zengin evlerde seramik fincanlar kullanılırken, bu eski Osmanlı-Türk bakır fincanlar daha normal halli evlerde kullanılıyordu. Halen çok özel bunlar ve 1960 üretimi. O günlerden bugüne geleneklerimizden biri halen yaşıyor: bir fincan kahvenin hatrı vardır, dostluk asla unutulmaz.
Ebat: 6 X 9 cm

Price: $40 / 60TL -SOLD-#5: Crochet Love

Would we like to see this very fine and vintage crocheted clothes placed somewhere nice in our home? Um, Yes!

Comes along with 4-pieces -oh tomatoes not on sale, but will go to my saucepan;) My grandma's hands gave a life for this pretty, oh so pretty great art! All you know, how multitalented and patiently hard-working Balkan women are, as does my be-loved Grandma:) I missed her so much...

4-parça halindeki bu tığişi zarif örtüler Büyükannem'in ellerinden. Gayet iyi biliriz, Balkan kadınlarının ne kadar çok yetenekli, sabırlı ve de gayretli olduklarını -tıpkı benim Büyükannem gibi:) O'nu özlüyorum...

Price: $30 / 50TL#6: Cheers for Your Daily Beauty!

Would we like to see this Traditionnelle Natural Olive Oil Soap of Savon de Esmen
welcoming in the bathroom? Um, Yes!

M
ade in naturally rich and lovely town of west Aegean, Balıkesir.
Weight: 125 grammes

Batı Ege'nin şirin ve doğa zengini ili Balıkesir'de üretilen bu geleneksel zeytinyağı Türk Sabunu hem günlük temizliğiniz hem de sağlığınız için birebir. Ağırlık: 125 gram

Price: $10 / 15TL#7: Here I am!

Would we like to see these vintage high quality buttons in our sew-box, and resewing on our clothes or dresses? Um, Yes!

Sometimes, all we need to complement an outfit are some tres chic, bold, shining, gold-colored, "here I am!" buttons and no other jewelry.

Dikiş kutumuzda eski ama kaliteli düğmeler olsun istemez miyiz, ve hatta onları yeniden diksek elbise veya tayyörlerimize? Bazen ihtiyacımız olan bizi tamamlayacak, şöyle parlak, gösterişli, hatta altın renkli, şık, "Burdayım!" dedirtecek düğmelerdir, ve daha başka takıya hiç gerek yoktur.

Price: $20 / 30TL -SOLD-#8: A bit of Italian Renaissance

Would we like to see this Framed Mona Lisa (also known as La Gioconda) hanging on a wall in our home? Um, Yes! Um, come sempre!

A Silk print. Wooden decorative frame.
Size: 41/2 X 51/2 in.

İpek baskılı ve hoş bir ahşap çerçevede Mona Lisa dursa duvarınızda, istemez miydik görmek onun o muhteşem güzelliğini? Ebat: 12 X 14 cm

Price: $40 / 60TL

***

Beyond asking "Would we like to see this or that in our home?", my rush-rush tickled my brain. It challenged definitions of art to craft, made connections between things often considered oppositional handmade vs machinemade, feminine vs masculine, pretty vs ugly, mending vs destroying, appreciation vs consumption,...

So well, I wanted to share a couple of my favorite recent finds as above. Please contact me at welcometocrossroads {at} gmail {dot} com if you are interested in any of them, or even all:)

Click here to go back previous market [ISM- 5/16/2009] and see/buy unsold pretty items, as your luck still goes on!


"Evimizde bunu veya şunu görmeyi isterdik" diye peşi sıra düşünmenin yanısıra, beynimi oynatan bir aceleciliğim oldu bugün. Sanattan elişine giderken, çok sık zıttını düşündüğümüz şeyler arasında da bağlantılar kurdum; makinaya karşı elişi, biraz daha feminenlik, sıradanlığa karşı daha estetik, atmak yerine yenilemek, tüketime karşı değerini bilmek gibi...

Ve, çevremde baktım-aradım-taradım. İşte en hoşuma gidenleri üstteki gibi biraraya getirdim. Eğer bunlardan biri veya hatta hepsi birden ilginizi çekerse, benimle elektronik posta adresim üzerinden iletişime geçiniz lütfen: welcometocrossroads {at} gmail {dot} com


Burayı tıklayarak bir önceki pazara gidebilirsiniz [ISM- 5/16/2009] ve henüz satılmamış olanları görüp satın alabilirsiniz, halen şansınız var!


***

Thanks in advance for your interest:)

8 comments:

 1. Great idea, I love to shop in Istanbul! I have to catch up on the previous post, because I've been riddled with work and haven't had the time to blog enough.

  I have a thing for vintage buttons...

  Ciao Nihal, have a great Sunday.

  ReplyDelete
 2. nihal merhaba..harika parçalar hele o düğmeler bayıldım.anchor butiğin o sayısı bende de var ve gerçekten benim de favori sayım..kapaktaki çiçeklerden yaptın mı bilmiyorum ama tavsiye ederim ben çerçeveledim yaptığım üç saksıyı..görünüşü http://www.10marifet.org/yazi/etamin-kitap-ayraci-ve-panolar şurda eğer merak edersen..satın alıcaklar şimdiden güle güle kullansınlar

  ReplyDelete
 3. Nihal--Hadi iyi sanslar bu haftaki Cumartesi Pazarin'da! Durum nedir? Bu haftaki antiklarin cok sirin! Umarim yeni yerlerini cabul bulurlar!

  ReplyDelete
 4. How many beautiful items, Nihal. The pictures you show at the Istanbul Saturday Market are always so interesting.
  Have a nice week ahead!

  ReplyDelete
 5. Complimenti sinceri Nihal, sei un'artista molto brava.
  Ti giunga un caro saluto da Torino e buona festa per domani.

  ReplyDelete
 6. You have some lovely things in your Saturday market. I so enjoy looking and reading the history of the things you show.

  Darla

  ReplyDelete
 7. I just noticed a picture of Ferzan Ozpetek in your sidebar. I know him!! He's a dear friend of close friends and we've promised to work together soon.

  The world is but a grain of sand, I will never tire of saying this.

  If you stop by my place, there's a little something for you.

  Ciao

  ReplyDelete
 8. Another beautiful pasar post Nihal..

  ReplyDelete